Zwanger op latere leeftijd
Als je op latere leeftijd zwanger wordt, heb je een verhoogd risico om een kind te krijgen met een chromosoomafwijking. Gelukkig is de kans dat je een gezond kind krijgt nog altijd het grootst.
Naarmate je ouder wordt, neemt de kans op een miskraam toe. Mogelijk komt dit omdat de kwaliteit van de eicel minder wordt. Ook de hormoonregulatie die nodig is voor een goede eisprong en innesteling van de bevruchten eicel kan een rol spelen. Dit verandert als je ouder wordt. Bij vrouwen tot 35 jaar is de kans op een miskraam ongeveer 1 op 10. Tussen de 35 en 40 jaar eindigt 1 op de 5 tot 6 zwangerschappen in een miskraam. Tussen de 40 en 45 jaar 1 op de 3 en boven de 45 jaar de helft van de zwangerschappen.
Risico op Downsyndroom
Ook de kans op een baby met een chromosoomafwijking - zoals het Downsyndroom - wordt groter naarmate je ouder wordt. Tel je de kinderen die geboren worden met het Downsyndroom, dan is de kans hierop bij een 20-jarige 1 op de 1500. Bij een 36-jarige is dit 1 op de 300 en bij een vrouw van 40 jaar 1 op de 100. Bij de kans op een chromosoomafwijking speelt de leeftijd van de vader geen rol.
Chromosomen: hoe zit het precies?
Chromosomen zijn de dragers van onze erfelijke eigenschappen. Elke lichaamscel telt 46 chromosomen. Chromosomen komen voor in paren: er zitten dus 23 paren in elke cel. Alleen in de geslachtscellen zitten geen 46 chromosomen, maar 23. Dus geen paren, maar één van elk. Wanneer eicel en zaadcel samen een nieuwe cel vormen, zitten daar weer 2 x 23 chromosomen in.
Chromosomen vormen altijd een bepaald patroon, dat je met een sterke microscoop kunt zien. Om precies te weten over welk paar chromosomen het gaat, zijn alle chromosomen genummerd. Soms gaat er iets mis. Zo kunnen in een onbevruchte eicel twee chromosomen voorkomen van het nummer 21, terwijl het er eigenlijk maar één moet zijn. Als daar het chromosoom 21 uit de zaadcel van de vader bij komt, krijgt het kind drie chromosomen 21 (trisomie) in elke lichaamscel. Dit is het Downsyndroom.
Zekerheid
Als je 36 jaar of ouder bent kun je - als je wilt - laten onderzoeken of je baby het Downsyndroom of een andere chromosoomafwijking heeft. Dit kan aan de hand van een vlokkentest of vruchtwaterpunctie. Als je kiest voor een van deze onderzoeken, moet dit al vroeg gebeuren. Een vlokkentest wordt meestal uitgevoerd tussen de 11de en 14e zwangerschapsweek en een vruchtwaterpunctie rond de 16e week. De onderzoeken gebeuren niet later vanwege de termijn waarop je de zwangerschap eventueel nog kunt afbreken.
Wat doe je?
De uitslag van een chromosoomonderzoek is meestal goed. Maar stel dat dit niet zo is, wat doe je dan? Een gewenste zwangerschap afbreken is erg ingrijpend. Maar het is ook moeilijk voor te stellen wat het betekent om een kind te hebben met een afwijking. Praat erover met je partner en eventueel je verloskundige, huisarts of iemand in je omgeving. Neem de tijd om een afweging te maken en aarzel niet om hulp te vragen bij deze ingrijpende beslissing.












De reden waarom wij hebben laten testen is dat wij de keus zouden hebben, mocht er iets mis zijn
er wat mee te kunnen doen. Als jullie zoiets hebben van "mocht er wat zijn maakt ons niet uit" dan zou ik alles gewoon zo laten. Je zegt zelf al, dit is een liefdesbaby. Toen bij ons bleek dat de nekplooi meting niet goed was konden we gewoon niet onbezorgd meer van de zwangerschap genieten. Je bent er continu mee bezig... onderzoeken, zorgen, stress...
Ik ben zwanger van mijn 5e kindje en heb ik feb een miskraam gehad. Ik ben heel gelukkig met mijn vriend die niet de biologische vader van mijn andere kinderen is. Voor ons is dit echt een liefdes baby ik ben 39 jaar . Ik twijfel over de testen.
Gefeliciteerd met je zwangerschap!! Wat ontzettend fijn dat het gelukt is!!!!!
En 39 valt toch wel mee??? Mijn schoonzus en ik waren vorig jaar samen zwanger en zij was toen ook die leeftijd!
Niks mis mee! Maar dat is mijn mening...
Ik hoop echt dat ze dit hier ook doen maar anders ga ik richting Duitsland.
Ik heb 1 keer een vlokkentest laten doen en liever nooooooit meer als er een veiliger manier is!
Ik heb toen wel mee gewerkt met een bloedonderzoek die tegelijkertijd met de vlokkentest gedaan werd omdat ze inderdaad op zoek waren naar een andere methode.
Ontzettend bedankt voor je reactie Ben erg blij dat ik nu wat meer info erover heb.
Zo'n vlokkentest zou ik eerlijk gezegd niet meer willen meemaken!
Ik ben erg blij dat ik nu weet dat er iets anders bestaat!
De Praena-test is een bloed-test die je in meedere Duitse klinieken kunt laten doen tussen week 12 en week 16 van de zwangerschap. Kosten zijn EUR 1250 en worden soms wel maar meestal niet door je zorgverzekering vergoed. Ik kreeg voorafgaand aan de bloedafname een uitgebreide, deels 3D echo, waarbij op vele punten / kenmerken gecontroleerd werd. De arts gaf aan dat alles er goed uit zag maar liet de beslissing aan ons. We hebben de test toch gedaan en inderdaad was de uitslag gunstig.De kliniek neemt het bloed af in speciaal geprepareerde buisjes en stuurt dat op naar het laboratorium van Lifecodexx. Na ongeveer 10 dagen krijg je de uitslag.
Kijk, tuurlijk is het niet te plannen, ja we nemen een kind. Maar je moet ook aan later denken...en wat de risico's zijn.. zeg niet dat dat altijd zo is..maar kom op, dan lees ik hier 47 jaar.. je moet ook verder denken, dan ben je 67 ,dan is je kind 20! Als je de 40 grens passeerd, denk even verder...en oke als je kinderen wilt, en het lukte allemaal niet en om medische redenen, oke das al erg genoeg.. maar denk dan oke, kan t nog wel? vind het gewoon zielig voor t kind, en niet alleen op deze leeftijd, maar ook die tienermoeders, verschrikklijk! kind met kind. echt zooo zielig...voor t kind... afijn, dit zal wel niet zo'n leuk bericht zijn, maar zo denk ik erover...no hard feelings
Heel erg jammer van het verlies van je 2de kindje, maar duime ik dat je snel weer zwanger wordt, want ja, zo oud ben wij toch niet, hé! Ik ben het met je eens, als jij goed op jezelf passen en gezond leefd dan kan jij noch heel veel doen samen je kinderen. Jij bent 42 jaar oud of 42 jaar jong.
Ik heb de combinatietest gedaan en was de uitslag een hoog risico van 1:150 puur vanwege mijn leeftijd. Wij hadden besloten het daar te laten en niet verdere tests te laten doen. Noch een week of 3 dan ga wij voor de 20 weken echo.
Veel success en ik hoop echt dat het jullie snel lukten voor een heerlijke baby nummer 2.
Groetjes
Petro
Jennifer
Ik heb een dochter van bijna 18 en een zoon van 15. mijn zwangerschap is goed verlopen!!
4 weken tevroeg is mijn dochter Indy geboren, alles goed gegaan.
We genieten heerlijk van ons wondertje.